back to top

Nastavite učiti kako biste ostali relevantni – Bosanski jezik

Godine prolaze, a svjedoci smo kako naši roditelji gube poslove, političari postaju lažljivci umjesto vođa koji obećavaju sve i svašta. Iako smo preživjeli mnoge navodne krajeve svijeta, primijetili smo da stari ugovori između zaposlenika i poslodavaca više nemaju istu važnost kao prije.

Nekad biste potpisali ugovor na 21 godinu s tvrtkom, marljivo radili kako biste do 30 godine dobili svoj ured, do 45 postali direktor, i u 65 otišli u mirovinu. Sada to više nije slučaj. Pitanje je hoćemo li uopće imati mirovine.

Moramo ostati relevantni

Znamo da moramo raditi puno više nego prethodne generacije. Trebamo shvatiti da, uz malo sreće, možemo duže ostati mentalno i fizički sposobni za rad zbog napretka medicine i njege. No, ključno je ostati relevantan. S posebnim izazovima za one čiji posao brzo evoluira, nije realno očekivati da će znanje koje danas imamo biti korisno za 30-40 godina.

Svijet se mijenja – budite u toku

Većina poslova danas je povezana s tehnologijom. Brze promjene posljednjih godina samo su uvod u još brže promjene u budućnosti. Kako bismo se prilagodili ovim promjenama, potrebno je možda prekvalificirati se i posvetiti vremena samostalnom učenju kako bismo razumjeli nove tehnologije i njihovu primjenu.

Gigabajti podataka nas više ne plaše kao prije jer su postali svakodnevica. Stari načini rada s podacima brzo gube važnost.

Ako naše znanje izgubi na važnosti, to je kao da gubimo sposobnost jesti.

Što učiniti? Pogledajmo!

Imati temeljne vještine koje se i dalje cijene kao strategija, tehnološka arhitektura i upravljanje projektima je sjajno, ali važno je pronaći prave alate za njihovu prilagodbu novim zahtjevima.

Upravljati projektom koji stvara nešto što tehnološka arhitektura može podržati problem je za ljude koji žive od prodaje znanja.

online učenje

Moću vam pomoći masovni otvoreni online tečajevi (MOOC – Masivni otvoreni online tečajevi). Najpoznatija svjetska sveučilišta nude tečajeve putem elektroničkih platformi za učenje. U nastavku ćemo vam predstaviti neke od tih stranica koje nude vrhunsko obrazovanje i predavače iz Sjeverne Amerike, Europe i Azije.

Obično, cijena ovih tečajeva je manja od 10 USD i dobivate pristup kvalitetnim predavanjima, vježbama i bilješkama. Ako vam nije bitno dobiti ocjene ili svjedodžbe, tečajevi su potpuno besplatni.

Ovakav način učenja omogućava vam da samostalno određujete tempo učenja uz jasno strukturiran program.

Iako je u prošlosti bilo skupo, danas je to pristupačnije. MOOC tečajevi zapravo demokratiziraju obrazovanje. Za relativno malu naknadu, možete učiti od svjetski poznatih stručnjaka o temama povezanim s vašim radom.

Primjerice, možete naučiti programirati na programskom jeziku Scala od samog kreatora tog jezika, ili naučiti o znanosti prema podacima tima sa Johns Hopkinsa, ili usavršiti poslovne vještine na europskim školama poput HEC ili ESSEC.

Prije bi takvi tečajevi koštali tisuće dolara, ali sada ih možete pohađati za 70-90 dolara. Možda nikad nećete postati konzultant u tim područjima, ali stečeno znanje vrijedi jer proširuje vaše vještine.

Mnogi mladi ljudi u svojim 20-ima i 30-ima pohađaju ove tečajeve. Sve je manje starijih, iako obrazovanje nije rezervirano samo za mlade. Za sve koji žele ići korak dalje i ne dopuštaju da svijet ide bez njih.

Zato probajte masovne otvorene online tečajeve. Najviše što možete izgubiti je novac, a dobit ćete pristup obrazovanju koje vam može pomoći u karijeri i osobnom razvoju.

Gdje ih pronaći?

Dva najveća igrača u svijetu MOOC-a su:

  1. Coursera – veliki izbor škola i predmeta kroz dobro osmišljen nastavni plan.
  2. Edx – različite, ali vrlo prestižne škole. Pružaju tečajeve i partnerstva s tvrtkama poput Microsofta. Nisu toliko fokusirani na estetiku platforme, ali su i dalje vrlo korisni.

Pročitajte ostale članke o online tečajevima:

Kako planirate unaprijediti svoja znanja i vještine kako biste ostali relevantni?

Izvor

Izvor: ( samoobrazovanje.rs / Coe.ba )