back to top

Djeca i programiranje – Izazovi koji najviše muče roditelje

Programiranje za djecu je postalo vrlo popularno u proteklih deset godina. Glavni razlog tome je ubrzani razvoj tehnologije i visoka potražnja kompanija za stručnjacima u kodiranju. Zbog toga roditelji često odlučuju upisati svoju djecu predškolskog i osnovnoškolskog uzrasta na neki od tečajeva programiranja.

Danas postoji mnogo takvih tečajeva, ali nisu svi podjednako kvalitetni. Iz tog razloga Važno je pažljivo odabrati školu programiranja gdje će vaša djeca dobiti kvalitetne instrukcije od obrazovanih i iskusnih nastavnika. Razlog je jednostavan. Učenje kodiranja zahtijeva dobro razumijevanje logike, obrazaca i algoritama.

Programiranje za djecu je širok pojam, i ovisno o interesima vašeg djeteta, možete ga upisati na različite tečajeve. Najbolje bi bilo da djeca prvo pohađaju besplatne časove koje škole nude kako bi se što bolje upoznala s cjelokupnim procesom učenja programiranja.

Ako razmišljate o upisu djeteta u školu programiranja, niste sami. U ovom tekstu ćemo razjasniti nekoliko najčešćih nedoumica kada je u pitanju programiranje za djecu. Čitajte dalje!

Kada je pravo vrijeme da dijete počne učiti programiranje?

Pitanje kada bi djeca trebala početi učiti kodiranje je vrlo često postavljaju roditelji. Mišljenja su podijeljena. Neki zagovaraju tezu da se s programiranjem treba početi što ranije, čak i prije polaska djeteta u prvi razred, odnosno od pete godine. Zagovornici ranog uvođenja u svijet programiranja tvrde da nikada nije prerano da djeca razvijaju vještine rješavanja problema i kritičkog mišljenja. Štoviše, nude li djeci ovu vrstu obrazovanja kao opciju u ranoj dobi, moguće je da će lako razviti interes za nove tehnologije i kodiranje te će njihov um lako prihvatiti informacije koje im se pružaju.

Drugi smatraju da djecu ne treba forsirati prije desete godine. Glavni argument za ovu tvrdnju je da djeca u ovoj dobi još uvijek razvijaju fino motoričke vještine. Osim toga, djeca do desete godine, odnosno do trećeg razreda osnovne škole, još uče osnove matematike i materinskog jezika (u drugom razredu uče latinski, množenje i dijeljenje). Stoga mlađoj djeci može biti teško suočiti se s apstraktnim pojmovima i konceptima vezanim uz programiranje. Također, mnogi roditelji misle da mlađa djeca ne bi trebala provoditi previše vremena ispred ekrana, što je u mnogim slučajevima sasvim opravdano.

djeca i programiranje - izazovi koji najviše muče roditelje

Stavovi su podijeljeni, ali svi se slažu da se sva djeca razvijaju na različite načine. Stoga većina stručnjaka zagovara zlatnu sredinu – preporučuju djecu od sedme godine, odnosno od trenutka kada krenu u školu, mogu lako pratiti osnovne tečajeve programiranja. Naravno, čak i ako je vaše dijete starije i ide u četvrti, peti ili šesti razred, nije kasno da počne s programiranjem. No, što prije stekne osnovna znanja, to će lakše usvajati informacije.

Prednosti programiranja za djecu

Postoji mnogo razloga zašto bi djeca trebala isprobati kodiranje. Čak i naš obrazovni sustav to prepoznaje mala djeca danas jednostavno trebaju osnovno znanje o digitalnim uređajima. Stoga se od prvog razreda osnovne škole uči predmet “Digitalni svijet”, da bi se u kasnijim razredima nastavilo s nekim od najpoznatijih i najlakših programskih jezika, poput Pythona. Bez obzira na sve, činjenica je da programiranje može potaknuti mnoge pozitivne aspekte kod djece.

#1 Pomaže djeci da nauče rješavati probleme

Kroz kodiranje, djeca uče kako pravi softverski inženjeri koriste matematiku i druge znanosti za rješavanje problema na logičan i kreativan način. To se kasnije može prenijeti i u stvarni život. Svi se ponosimo kad najmlađi članovi naše obitelji postanu samostalni i rješavaju složene zadatke i probleme. To je upravo jedan od razloga zašto treba razgovarati s djecom i pokušati im pokazati što sve mogu ako znaju programski jezik. Osim toga, može se dogoditi da se djeca nakon završene osnovne škole odluče za fakultet koji će studirati, odnosno čime će se baviti u životu.

#2 Pomaže djeci da se lakše suoče s izazovima

Kroz programiranje, djeca mogu naučiti da se ne boje neuspjeha. Naučit će da je to novo i značajno iskustvo koje se lako može pretvoriti u uspjeh, baš kao što će ispravljajući greške u programu dobiti kod koji će savršeno raditi. Dakle, kad ne uspiju prvi put, jednostavno će se udaljiti nekoliko koraka i riješiti problem pred sobom.

#3 Kodiranjem djeca uče razmišljati na više načina

Programiranje nije samo sjedenje za računalom i neprekidno upisivanje kodova. Zapravo, to je više o tome učiti djecu kako pristupiti problemu, analizirati ga i tražiti najbolje rješenje. Drugim riječima, programiranje uči djecu kako razmišljati na drugačiji i kreativniji način. Poznata je izjava osnivača Applea Steve Jobsa: “Računalo je bicikl za naš um.”

#4 Potiče samopouzdanje i kreativnost

Programiranje je važno za razvoj djece jer im omogućava da eksperimentiraju i traže rješenja problema na različite načine. To dovodi do povećanja samopouzdanja i veće kreativnosti. Djeca napreduju kroz trenutne povratne informacije koje dobivaju dok rade ono što vole.

Kao što glazbenici uživaju kad odsviraju cijelu skladbu bez pogrešaka nakon puno vježbe, tako i programeri uživaju kad završe svoj program nakon nekoliko ispravki. Štoviše, programiranje će olakšati vašoj djeci učenje engleskog jezika. U programskim jezicima često se koriste riječi ili skraćenice iz ovog široko korištenog jezika.

Koliko vremena je potrebno djetetu da nauči programirati?

djeca i programiranje - izazovi koji najviše muče roditelje

Kodiranje je nešto što većina djece uživa raditi. No, osobito od mlađe djece, ne očekujte da će već nakon mjesec dana pohađanja satova informatike raditi “svemirske” stvari na računalu.

Vrijeme potrebno da djeca nauče kodirati ovisi o mnogim faktorima. Prije svega o interesu djeteta za program koji uče. Ako ne žele biti programeri nemojte ih gurati u tom smjeru samo zato što znate da su plaće ljudi koji rade u ovom sektoru visoke.

S obzirom da postoje programi za izradu igara (koji se koriste kod najmlađih kako bi ih zainteresirali za programiranje), velika je vjerojatnost da će vaše dijete odmah biti zainteresirano za satove kodiranja. S druge strane, treba uzeti u obzir i složenost programa koji se uče. I na kraju, puno ovisi o učitelju, odnosno osobi koja prenosi svoje znanje. Stoga je vrlo važno odabrati učitelja i školu poznatu po kvalitetnoj edukaciji djece.

Općenito, djeca savladaju osnovne tečajeve u četiri do pet mjeseci, i to za samo dva sata tjedno koliko provode na nastavi informatike. Jedan od programskih jezika koji se koristi za privlačenje djece programiranju je Scratch. To je internetska platforma koja čak i djeci koja ne znaju čitati i pisati omogućuje stvaranje svog prvog programa jednostavnim potezanjem blokova (programskih naredbi). S obzirom na to koliko je djeci zanimljiv ovaj softver, vrlo je vjerojatno da će vas tražiti da se s time bave čak i kod kuće, na vašem računalu.

Kada je riječ o starijoj djeci, već rade s ozbiljnijim programima s kojima rade jednostavne aplikacije. Bave se čak i osnovama web programiranja. Na kraju, tu je i Python, programski jezik koji je najpopularniji među početnicima u programiranju, ali koji je višenamjenski. Osnove Pythona djeca mogu naučiti za 5 ili 6 mjeseci, a ako žele naučiti više o ovom programskom jeziku, trebat će im oko 2 godine pohađanja nastave. U stvari, usavršavanje bilo kojeg programskog jezika je dug proces. Uvijek možete naučiti nešto novo što prije niste znali.

Na kraju – već s sedam godina djeca mogu raditi nevjerojatne stvari na računal
Izvor: ( beleske.com / Coe.ba )