Krpelj je paukoliki nametnik koji obično obitava na vrhu visoke trave, gdje čeka “domaćina” za kojeg se veže i preko kojeg se hrani.
Sunčane i tople dane najbolje je provesti u prirodi, sa svojim ljubimcem.
Osim odmora i opuštanja igra u prirodi često donosi i krpelja.
Krpelji mogu biti nosioci brojnih bakterijanajčešće borelije, koje mogu izazvati Lajmska bolest.
To je ugriz krpelja bezbolantako je nakon boravka u prirodi potrebno je pregledati kožu cijelog tijela.
Budući da krpelj mora ugristi životinju da bi se hranio, prvi simptomi su malo krvarenje koje će biti praćeno sljedećim simptomima:
- Crvenilo kože
- Intenzivan svrbež
- Osip
- Oteklina
U uznapredovalim slučajevima ili ako je zaraza krpeljima teška, pas će biti letargičan, imati temperaturu, povraćati i bolovati na mjestu ugriza.
Od mnoga sredstva namijenjenih suzbijanju ovih nametnika, od ogrlica protiv buha do farmakoloških pripravaka koji su često puna opasnih kemikalija.
Kako biste izbjegli korištenje opasnih kemikalija na svojim četveronožnim prijateljima, nudimo vam nekoliko 100% prirodnih rješenja!
1. Eterična ulja
Postoji nekoliko antiparazitskih eteričnih ulja koja su učinkovita kao prirodni lijekovi za krpelje. Protiv krpelja su izvrsni agrumi, pa se na ovom popisu našlo i eterično ulje limuna. Druga eterična ulja koja djeluju kao pesticidi su ulje nima, ricinusovo ulje, ulje cimeta i ulje lavande.
Kako napraviti otopinu protiv krpelja:
- Pomiješajte 20 ml bademovog ulja s kapsulom vitamina E.
Ovo je idealan kućni lijek za pse koji imaju krpelje na ušima ili imaju jedan ugriz.
Za primjenu otopinu stavite u kapaljku i nježno masirajte uši životinje. Morate biti vrlo oprezni, jer lijek ne smije ući u ušni kanal psa.
Osim što uklanja krpelje, ovaj prirodni lijek protiv krpelja na bazi bademovog ulja sprječava infekcije pa ga možete koristiti i u te svrhe.
2. Kombinirajte prirodna ulja lavande, limuna, cedra i bosiljka s prirodnim čajem od suhe kamilice.
Ako želite, kamilicu možete zamijeniti mentom.
Ne zaboravite razrijediti dvije kapi svakog eteričnog ulja u jednoj litri pročišćene vode. Vlažnom krpom nanesite otopinu na kožu vašeg ljubimca.
3. Samo ulje već djeluje kao sredstvo protiv krpelja, pa ga neće trebati miješati s drugim uljima.
Umiješajte dvije kapi u jednu litru vode i čistom krpom nanesite direktno na kožu psa.
2. Jabučni ocat
Možete koristiti samo ocat, ako je zaraza umjerena ili jaka, ili ga razrijedite u vodi u jednakim dijelovima ako je zaraza blaga.
Slično tome, kako bi se pojačao njegov antiparazitski učinakmožete dodati sok od limuna, jer je ovaj citrus još jedan od najučinkovitijih prirodnih repelenata protiv buha. Najbolji ocat su bijelo vino i jabučni ocat.
Otopinu je najbolje koristiti prilikom kupanja vašeg ljubimca.
Nakon nanošenja otopine nježno utrljajte u kožu vašeg ljubimca. U idealnom slučaju, trebali biste temeljito iščetkati krzno vašeg ljubimca, tako da svi dijelovi kože budu prekriveni otopinom.
Nakon tretmana koža Vašeg četveronožnog prijatelja više neće biti povoljno okruženje za život krpelja i oni će početi bježati.
Zato je nakon ovog zahvata potrebno detaljno očistiti životni prostor.
3. Citrusno voće
Agrumi su prirodni lijek protiv krpelja, stoga predstavljaju prirodan, a ujedno i učinkovit lijek. To je najučinkovitije od svih limunali može poslužiti i naranča ili grejp.
Kako napraviti otopinu protiv krpelja:
1. Prokuhajte dvije šalice vode.
Kad prokuha dodati dva prepolovljena limuna. Kad voda ponovno počne kuhati, smanjite vatru na najnižu.
Neka voda kuha, na laganoj vatri, oko sat vremena. Nakon sat vremena maknite posudu s vatre, pustite da se otopina ohladi.
Otopinu nanesite na kožu ljubimca, pazeći da mu pripravak ne dospije u oči.
Nakon prskanja ovog lijeka pazite da Vaš ljubimac ne liže tretirano mjesto jer se mogu stvoriti citrusi gastrointestinalni problemi kod pasa.
4. češnjak
Zaraza buhama može se ukloniti dodavanjem češnjaka u zdjelicu za hranu vašeg psa. Luk je poznat po svojim antibakterijskim svojstvima – dezinficira crijeva a također obavlja korisnu funkciju protiv crva.
Ovaj trik, međutim, ne vrijedi ni za mačke: one će loše reagirati na luk, jer im je miris posebno neugodan, pa pokušajte s ekstraktom češnjaka ili kapsulama u malim dozama.
Vrlo koristan protiv psećih buha je češnjak, koji se može dodati hrani, neugodan učinak češnjaka traje najmanje tjedan dana. A neprijatelj je buha i krpelj!
Koristite pola režnja češnjaka dnevno, cijelog ili nasjeckanog i umiješanog u hranu psa.
Za psa težine do oko 15/20 kg dobra je polovica glavice luka: za manje ili veće težine dozu je potrebno proporcionalno smanjiti ili povećati, a da ni u kojem slučaju ne prekoračite cijelu glavicu luka.
Ipak, budite oprezni s upotrebom luka, pretjerana konzumacija češnjaka može naštetiti vašem psu.
5. Aromatične biljke
Tu su aromatične biljke poput ružmarina, kadulje i komorača, ali i biljke jakih mirisa poput lavande i eukaliptusa, limunske trave. Sve ove biljke možemo definirati kao prirodne pesticide.
Mogu se napraviti otopine od vode i aromatičnog bilja koje se zatim nanose na kožu vašeg ljubimca ili se mogu stavljati obloge.
Za rješenje je potrebno koristiti svježe ili suhe biljkekoji se zatim kuhaju u vodi.
Moguće ih je uzgajati i u zatvorenom prostoru jer će zbog jakih mirisa vaš dom učiniti neprikladnim okruženjem za buhe i brojne insekte.
Sva ova sredstva treba koristiti kao preventivu protiv infekcije krpeljima. Međutim, ako otkrijete krpelja na koži svog ljubimca, morate odmah se obratite veterinaru. Ako to ne možete učiniti, kvačicu možete ukloniti sami.
Veterinarske ordinacije u Beogradu
Kako ukloniti krpelje kod kuće?
- Potrebna vam je pinceta koju ćete koristiti isključivo u tu svrhu. Dezinficirajte pincetu alkoholom prije i poslije upotrebe.
2. Uhvatite krpelja vrhom pincete, na području gdje je najbliže koži vašeg ljubimca.
Kad uhvatite krpelja, lagano ga izvucite okretanjem pincete suprotno od kazaljke na satu. Nemojte ga prejako stiskati, kako se glava krpelja ne bi odvojila od ostatka tijela.
Krpelje nikada ne mazati alkoholom ili benzinom! To može otrovati krpelja, koji zbog alkohola može otpustiti toksine u krvotok vašeg ljubimca.
3. Nakon što ste eliminirali krpelja, bilo bi poželjno da kupaš svog ljubimcaposebno brigom za to područje.
U svakom slučaju, bilo bi poželjno odvesti svog ljubimca veterinaru, pogotovo ako se oko mjesta ugriza pojavi crvenilo ili ako vaš ljubimac pokazuje neke druge simptome.