Uspostavljanje dnevne rutine ispunjene zdravim navikama može vam pomoći da izbjegnete osjećaj da vrijeme leti.
Možda ste već puno puta čuli kako je sve dobro organizirano i isplanirano. No, ključna je svijest, taj moćni alat za poboljšanje mentalne bistrine i dobrobiti u svakom smislu. Ako učinkovito planiramo dnevne rituale i prakticiramo prisutnostmožemo smanjiti razinu stresa, donositi šarenije i promišljenije odluke i pripremiti pozornicu za zdraviji i sretniji život.
Jutarnja rutina: kako započeti dan “na pravu nogu”
Stvaranje učinkovite jutarnje rutine više je od pukog ustajanja iz kreveta i praćenja popisa obaveza. Radi se o postavljanju tona za cijeli dan. Aktivnosti kojima se bavite tijekom jutarnjih sati mogu utjecati na vaše raspoloženje, donošenje odluka, pa čak i na uspjeh tijekom dana. Postoji nekoliko konkretnih koraka koje možete poduzeti kako biste poboljšali svoju jutarnju rutinu.
Ustati rano
Rani jutarnji sati često su najtiši, s malo smetnji. Rano buđenje daje vam luksuz ne samo mirnog doma, već i priliku da se usredotočite na sebe prije nego što se ostatak kuće probudi ili počnu dnevne obaveze.
Ako nemate naviku ranog ustajanja, uvodite postupno. Nitko ne kaže da odjednom morate postaviti alarm za 5 ujutro. Pokušajte se probuditi samo 15 minuta ranije nego inače i povećavajte to vrijeme iz dana u dan. Upamtite da je dosljednost ključna, pa se pokušajte probuditi u isto vrijeme svaki dan, čak i vikendom. To pomaže u njegovoj regulaciji cirkadijalni ritam vašeg tijela.
Pokrenite svoje tijelo
Tjelesna aktivnost nije dobra samo za naše tjelesno zdravlje, već je odlična i za naš um. Brzi jutarnji trening može potaknuti vaš metabolizam, izoštriti vaš fokus i poboljšati vam raspoloženje. Najbolje je ako je to aktivnost u kojoj uživamo, bilo da se radi o trčanju, jogi ili čak plesu uz omiljenu glazbu. Ako vježbate kod kuće, pripremite svoju opremu za vježbanje večer prije kako biste mogli lako započeti ujutro.
Ohrabrite se pozitivnim afirmacijama
Provedite nekoliko trenutaka govoreći pozitivno sami sa sobom. Ova jednostavna praksa može promijeniti način na koji razmišljate i razina povjerenja. Afirmacije možete pisati u dnevnik, na jutarnje stranice ili ih izgovarati u ogledalu dok se umivate, šminkate ili popravljate frizuru.
“Danas je novo poglavlje, a ja sam autor svoje priče” ili “Privlačim energiju podrške i stvaram prostor za ono što je uistinu važno.” Samo vi možete znati što će vas inspirirati i pomoći vam da se osjećate pozitivnije o danu koji je pred vama. U NLP-u se, primjerice, mnogo govori o pozitivnijem pogledu na svijet i afirmativnom govoru, jer neurolingvističko programiranje znači upravo to – programirati svoj život i ponašanja uz pomoć lingvistike, tj. afirmativne riječi.
Vježbajte svjesnost
Čak i ako je to samo pet minuta, odvojiti vrijeme da budete mirni i tihi može vam značajno promijeniti dan. Biti prisutan u sadašnjem trenutku pomaže vam da postanete svjesniji svojih misli i osjećaja i olakšava vam upravljanje svakodnevnim životom.
Odaberite mirno mjesto za vježbanje svjesnosti – to može biti vaša dnevna soba, vaš automobil ili iskoristite vrijeme pod tušem. Usredotočite se na dah, jer pažljivo disanje može smiriti živčani sustav i smanjiti stres. Možete se pokušati fokusirati na dah dok pijete kavu i slušate glazbu. Postoje programi svjesnosti u kojima možete nešto naučiti osnovne vježbe disanja, vođena vizualizacija i kako postaviti ciljeve za uključivanje svjesnosti u svoj život. Na treningu NLP praktičara puno se pažnje posvećuje i svjesnom načinu življenja i fokusiranosti na sadašnji trenutak. Unutar raznih procesnih vježbi možete naučiti kako „očistiti sadašnjost“ i biti prisutan kada radite, stvarate, razgovarate.
Radna rutina – pripremite se za uspjeh pomoću korisnih navika
Uspjeh je mnogo više od izvršavanja zadataka na dnevnoj listi obaveza. Zapravo, najveći uspjeh u modernom dobu je održati ravnotežu i dobrobit. U svojoj žurbi i težnji da budemo što produktivniji i učinkovitiji, često zanemarujemo važan aspekt, a to je našu potrebu za odmorom, kvalitetnim obrocima i mentalnom bistrinom.
Ideja je, dakle, stvoriti radnu rutinu koja vam omogućuje da budete produktivni, a istovremeno brinete o sebi. Ključne strategije koje vam u tome mogu pomoći su sljedeće:
Pravite kratke, česte pauze
Tajna održive produktivnosti je ugraditi mikro-pauze u svoj dan. Stanke daju umu odmor koji mu je potreban, olakšavajući fokusiranje i manju vjerojatnost da će izgorjeti. Ako radite u uredu, uvijek je korisno uzeti pauze za lagano istezanje ili kratku šetnju.
Isprobajte Pomodoro tehniku koja uključuje rad u nizovima od 25 minuta, nakon čega slijedi petominutna pauza. Nakon što to učinite 4 puta, napravite dužu pauzu. Pauza od 20 minuta ili više je idealna, ali i 10 minuta je bolje nego ništa. Možda možete ugurati nekoliko minuta za popodnevnu siestu – malo sna tijekom dana dobro je za mozak.
Usklađujući svoj radni dan između produktivnosti i odmora, također brinete o svom najvrjednijem resursu – sebi.
Večernja rutina – stvorite rutinu opuštanja za potporu sna
Na kraju produktivnog dana vrlo je važno stvoriti atmosferu koja podržava odmor i kvalitetan san. Neki od načina da to postignete je da napravite popis obaveza za sljedeći dan, odlazeći uvijek u krevet otprilike u isto vrijeme. Isprobajte nježne prakse svjesnosti poput nježne joge, rastezanjemeditacija svjesnosti ili možda topla kupka.
Vaša jedinstvena rutina može značajno poboljšati kvalitetu sna i opće blagostanjeali ne mora biti komplicirano. Zapravo, uvijek je mudro zadržati što jednostavniji skup praksi – meditacija, vrući tuš, čitanje u krevetu.
Dobro osmišljena dnevna rutina može unijeti strukturu i učinkovitost u vaš život, dopuštajući vam više vremena i mentalne energije za bavljenje aktivnostima koje vam donose radost i ispunjenje. Kada planirate svoj dan, možete odrediti vrijeme koje je posvećeno poslu, obitelji, opuštanju i tako sve distrakcije svesti na minimum i lakše se fokusirati. Zauzvrat, novi stres će biti manji i moći ćete postići nedostižno zdravu ravnotežu između posla i života.
Rutine donose osjećaj “normalnosti” i ritma u naše živote, nešto što je posebno važno u neizvjesnim i stresnim vremenima u kojima živimo. Kada znamo što možemo očekivati i što se od nas očekuje, to vam može pružiti željenu udobnost i smanjiti anksioznost.
Čak i ako niste ljubitelj planera ili samo isprobavate ove organizacijske tehnike, prednosti je previše da biste ih propustili. Uvijek je mudro činiti male korake, ali ne odustajati bez ikakve akcije. Možda bi u početku vrijedilo ići postupno uvedite strukturu u svoj radni dan ili isprobajte jutarnje rutine. Zatreba li nam pomoć, uvijek se možemo osloniti na prednosti koje NLP donosi, među kojima su svakako alati za organizaciju i bolje upravljanje vremenom. U svakom slučaju, s vremenom ćemo vidjeti koliko lako obavljamo stvari i pritom se jako dobro osjećamo. Stoga, dosljedan raspored spavanja, prakticiranje svjesnosti i redovito odvajanje vremena za brigu o sebi pomaže u izgradnji života koji volimo.