back to top

Kako identifikovati zaostatak u razvoju govora kod djece

Razvoj djeteta je kompleksan proces, gdje se s razvojem živčanog sustava javljaju napredovanje kognitivnih i emocionalnih sposobnosti, kao i motoričke i jezične vještine. Svako dijete ima svoj tempo razvoja koji je oblikovan individualnim karakteristikama, iskustvima i okolinom u kojoj raste.

Problemi u govorno-jezičnom razvoju kod djece postaju sve izraženiji, a prepoznavanje i rješavanje tih problema postaje važno. U nastavku ćemo predstaviti neke od znakova kašnjenja u razvoju govora i jezika, kako ih prepoznati i kada potražiti stručnu pomoć.

Uzroci zaostajanja u razvoju govora i jezika kod djece

Problemi s govorom i jezikom kod djece postali su češći u današnje vrijeme. Statistike pokazuju da jedno od petoro djece susreće se s nekim oblikom poremećaja koji zahtijeva logopedsku podršku. Zaostajanje u razvoju govora znači da dijete ne može koristiti jezik i komunikaciju s okolinom na način koji odgovara njegovoj dobi.

Kašnjenje u govoru i jeziku su različiti problemi, ali se često preklapaju. Jezične vještine odnose se na razmjenu informacija, dok je govor sposobnost izražavanja jezika artikuliranim zvukovima. Dijete može imati problema s govorom, jezikom ili oboje istovremeno.

Uzroci kašnjenja u govoru i jeziku mogu biti raznovrsni, uključujući senzorne poremećaje, genetske faktore, poremećaje autističnog spektra, cerebralnu paralizu, intelektualne poteškoće, oralno-motoričke poteškoće i druge specifične razvojne probleme. Osim toga, utjecaj digitalnih uređaja i izloženost ekranima također mogu doprinijeti kašnjenju u razvoju jezika i govora.

Kako prepoznati kašnjenje u razvoju govora?

Indikatori razvoja su znakovi koji se odnose na očekivane vještine djeteta u određenoj dobi. Američko pedijatrijsko društvo je napravilo listu pokazatelja razvoja kako bi pomoglo roditeljima i stručnjacima u praćenju dječjeg razvoja. Prepoznavanje odstupanja od očekivanih ponašanja može ukazivati na potrebu za stručnom pomoći.

kako identifikovati zaostatak u razvoju govora kod djece

Znaci problema u razvoju govora i jezika

Roditelji bi trebali potražiti pomoć pedijatra ako primijete sljedeće znakove:

  • Dijete u dobi od 1 do 4 mjeseca ne reagira na ljude u blizini.
  • Između 4. i 6. mjeseca dijete ne počinje brbljati ili jačati glasne vokale.
  • Do 9. mjeseca dijete ne reagira na svoje ime.
  • Do 12. mjeseca dijete ne izgovara prvu riječ.
  • S 18 mjeseci dijete ne koristi geste poput mahanja i pozdrava.
  • Ako dijete pokazuje otpor prema verbalnoj komunikaciji i preferira geste, to može biti znak problema.
  • Do 2 godine dijete ne može slijediti jednostavne verbalne upute.
  • Do 3 godine dijete ne može ispričati jednostavnu priču.
  • Do 4 godine dijete ne može izgovoriti većinu suglasnika i razumjeti osnovne pojmove.

Ovi znakovi mogu upućivati na probleme u razvoju govora i jezika kod djece, te je važno reagirati na vrijeme i potražiti stručnu pomoć. Pedijatar može uputiti dijete logopedu kako bi se utvrdio uzrok problema i pružila odgovarajuća podrška.

Dijagnostika kašnjenja u razvoju govora i jezika podrazumijeva pregled pedijatra koji će uputiti dijete logopedu. U suradnji s roditeljima, logoped će provesti testove i pretrage kako bi odredio prirodu problema i pružio terapiju prilagođenu djetetovim potrebama. Rano prepoznavanje i intervencija ključni su za uspješno prevladavanje poteškoća u razvoju govora i jezika kod djece.

Zaostajanje u razvoju govora može utjecati na djetetovu komunikaciju i emocionalni razvoj. Važno je pravovremeno reagirati i pružiti podršku kako bi dijete uspješno savladalo prepreke u razvoju govora.

Zaključak

Pravodobna intervencija i podrška stručnjaka ključni su za prevladavanje problema u razvoju govora i jezika kod djece. Rano prepoznavanje znakova kašnjenja i reakcija na odstupanja mogu pomoći u osiguravanju optimalnog razvoja djeteta.

Nedostatak riječi i problema u govoru mogu utjecati na cjelokupni razvoj djeteta, stoga je važno pružiti podršku i poticati djetetov razvoj jezičnih i komunikacijskih vještina.

Suradnja s stručnjacima i pravilno usmjerena terapija mogu pomoći djetetu u razvoju govora i jezika. Važno je djelovati na vrijeme i pružiti djetetu potrebnu podršku kako bi prevladalo poteškoće u komunikaciji i izražavanju svojih potreba.

Zaokruženo oblikovanje komunikacije i jezičnih vještina ključno je za socijalni i emocionalni razvoj djeteta, te je važno pružiti mu potrebnu podršku i terapiju u pravom trenutku.

Nadamo se da će ovi savjeti pomoći roditeljima u prepoznavanju i prevladavanju problema u razvoju govora i jezika kod djece.

The post Kako prepoznati zaostatak u razvoju govora kod djeteta first appeared on Blogovi o obrazovanju u XXI stoljeću -.
Izvor: ( samoobrazovanje.rs / Coe.ba )