Recept za kuhano vino uopće nije kompliciran. Uz par koraka napravite vlastito kuhano vino i uživajte u njegovom jedinstvenom ukusu.
Kuhano vino se vraća u grad! To i ne čudi – zima tek što je službeno počela, a hladni dani su naveliko stigli. Vrijeme je za blagdansku čaroliju, novogodišnju euforiju i naravno njegovo veličanstvo – kuhano vino.
Kad je riječ o našem kuhanom vinu recept je svakako među najboljima. Već godinama rado nudimo najzanimljivije savjete za pripremu kuhanog vina po našoj recepturi, pa…kako napraviti kuhano vino koje opušta sva osjetila i nepcu pruža pravu rapsodiju najljepših okusa.
Recept za kuhano vino – upute u nekoliko jednostavnih koraka
Sastojci za kuhano vino
Kada kuhate bilo koju gastronomsku čaroliju, pa tako i kuhano vino. Sastojci su one koje ćete prvo odabrati, a zatim krenuti s pripremom. Evo sastojaka za kuhano vino koji su vam potrebni najbolje kuhano vino:
- vino
- šećer
- začini za kuhano vino po želji
Ovisno o broju ljudi za koje pripremate, kao i njihovoj volji za pićem, stavljat ćete i sastojke. Ovdje će se uzeti kao primjer 1 litra vina što je dovoljno za 4-5 osoba.
Priprema kuhanog vina – evo kako nastaje kuhano vino
Prelazimo na najsloženiji, ali ipak jednostavan dio pripreme kuhanog vina. Za kuhano vino priprema je vrlo jednostavna!
Spremi se za vino za kuhanje:
- Ulijte vino u veliki vrč ili lonac,
- Dodajte 4 žlice šećera i malo klinčića (3-4)
- Promiješajte da se sjedini,
- Vino kuhajte dok ne provrije
- Popijte gutljaj kuhanog vina nakon što se malo ohladi
- Nevjerojatan okus, zar ne?
Međutim, to nije sve!
Sigurno vam nešto nedostaje u tom okusu, zar ne?
Riječ je o začini za kuhano vino.
Začini za kuhano vino – omiljeni su cimet i muškatni oraščić
Kad je riječ o kuhanom vinu recept ne može bez začina! Cimet i muškatni oraščić najčešći su izbor začina za kuhanje vina, ali s vremenom možete eksperimentirati i s drugim začinima, te dobiti okus vina koji je idealan za vas.
Dok neki radije kuhaju cimet s vinom, mi preporučamo da začine dodate na samom kraju kuhanja. Cimet i muškatni oraščić dodajte iznos koji želite.
Preporučujemo stavljajući štapić cimeta, no možete koristiti i prah iz vrećice, te ga na kraju procijediti jer ništa ne može pokvariti okus kao neugodan osjećaj grudica sastojaka na jeziku.
Orašar naribati u vino i ne pretjerivati - već mala količina daje jako lijep miris.
Vino za kuhanje bilo da pripremate za sebe, cijelu obitelj ili cijelo društvo – ne zahtijeva više od dvadeset minuta!
Znate i sami – osim što je ukusno, kuhano vino se može i iznimno lijepo aranžirati i poslužiti.
Evo kako se poslužuje kuhano vino.
Kako poslužiti kuhano vino
Poslužite kuhano vino čaše ili šalice s drškomtako da toplina tave ne predstavlja problem, a poslužite ga odmah nakon kuhanja.
Preporučujemo da budu jake, staklene čaše koje podnose vrućine, jer kuhano vino je najbolje kad se vidi njegova divna crvena boja. Osim toga, ako u čaše stavite štapiće cimeta i komadiće naranče ili limuna – bit će to prekrasan ukras, a ispijanje kuhanog vina pravi užitak.
Ovo je naš način pripreme kuhanog vina, a mi vam ga preporučamo eksperimentirajte s količinama i dodacima i pronađite svoju omiljenu kombinaciju. Također možete koristiti lovorov list, papar, vanilija ili med.
Iako najpopularniji standardno kuhano vino sve se češće traži i onaj od crnog ili crnog vina kako pripremiti bijelo kuhano vino!
Stoga bez brige, nećete ostati uskraćeni ni za recept za bijelo kuhano vino!
Recept za kuhano bijelo vino – egzotika u šalici
Recept za kuhano bijelo vino je jednostavno kao recept za kuhano crno vino. Priprema bijelog kuhanog vina najviše se razlikuje, osim (očito) u glavnom sastojku i začinima koji se koriste.
Sastojci za kuhano bijelo vino
- 1 litra vina
- med
- začini za kuhano vino po želji
Kao što vidiš, popis namirnica za kuhanje vina je jednako skroman kao i kod crnog vina, a sve potrebne sastojke za pripremu kuhanog bijelog vina vjerojatno već imate. Što se tiče začina, oni se ovdje najčešće koriste zvjezdasti anis i svježi đumbir.
Priprema kuhanog bijelog vina u nekoliko jednostavnih koraka
Brzo smo stigli do priprema kuhanog bijelog vina.
Evo koraka koje trebate slijediti za recept za savršeno bijelo vino:
- Ulijte vino u lonac ili veliki vrč
- Dodajte med
- Pričekajte da zakipi ili malo prije toga skinite posudu sa štednjaka
- Dodati začine po želji (može i tijekom kuhanja)
- Ta-daa! Vaše kuhano bijelo vino je spremno!
Prilikom posluživanja ne vadite omiljeni začin za kuhano vino iz šalice, pogotovo ako se radi o zvjezdani anis. Poslužit će kao izvrstan ukras. Možete dodati i krišku korice jabuke ili naranče – ne samo da će obogatiti okus, već i vaš kuhano bijelo vino izgledaj božanstveno!
Sada znate kako izgleda priprema kuhano crno i bijelo vinosigurno i vas zanima koja je vrsta vina najbolja za njegovu pripremu. Uz ovakav recept za kuhano vino – sigurno će biti odlično uz koje god vino da ga napravite, ali pravi hedonisti vole koristiti najbolje moguće sastojke.
Pa evo nekoliko prijedloga vina koja su najbolja za kuhanje!
Kuhano vino – koje su vrste vina najbolje za kuhano vino
Prije svega odlučite hoćete li pripremati bijelo ili crveno kuhano vino. Tada je red na vama, ako već imate istančan ukus za vina, da odaberete hoće li to biti suho vino ili možda vino slatkih nota.
Mislimo da jest crno vino klasik i najbolji izbor za pripremu kuhanog vina, a što je slađe, to je bolje za kuhanje. Slađe vino ne morate zaslađivati propisanim količinama šećera ili meda! U tom slučaju dodajte ih manje i pustite da prirodna slatkoća vina “odradi” svoj posao pri kreiranju okusa. Obično jesu slađa mlada vina pa su bolji izbor za kuhanje.
Stoga, kada se traži vino za kuhanje potražite onu koja ima izražene voćne arome. Bolje će se uklopiti sa začinima od onih sa izražen biljni okus.
S obzirom na to da se tijekom pripreme kuhano vino termički obrađuje, ono gubi mnoge svoje kvalitete. Tu su i začini koji će uvelike promijeniti okus vrste vina koje ste odabrali.
Zato – nema potrebe potrošiti bogatstvo na bocu vina za kuhanje!
Ne dajte se nikako uhvatiti vina upitne kvalitete! Držite se dobro poznatih, ali pristupačnijih vina, kao i svojih preferencija i ukusa. Tako ćete pronaći najbolju vrstu vina za kuhanje.
Osim vrste vina, za kuhanje vina koriste se mnogi začini, kao što ste već naučili iz našeg recepta. Iako smo vas već savjetovali koji začini najbolje idu uz koje kuhano vino, mislimo da bi priča o kuhanom vinu bio nepotpun bez kratkog vodič kroz začine koje ga uljepšavaju.
Kuhanje vina i začini za kuhano vino koji se najčešće koriste
Iako smo predložili najbolji začini za kuhanje vina – također smo rekli da preporučamo eksperimentiranje kako bismo za vas dosegli, idealne arome kuhanog vina.
Pa, evo nekoliko začina za kuhano vino koje možete isprobati:
- Cimet – kralj začina za kuhanje vina. Kuhanom vinu daje nevjerojatan okus, a najbolje se slaže s narančom i jabukom. Ako volite čaj od jabuke i cimeta – ovo je idealna kombinacija za vaš recept za kuhano vino.
- Češanj – Začin koji se često koristi za kuhano vino je klinčić koji daje vrlo specifičnu aromu i autentičan okus. Jeste li znali da ovaj začin može djelovati i kao analgetik i antiseptik? Sjajan način da obogatite svoje kuhano vino!
- Vanilija – među začine za kuhano vino svakako spada vanilija, mnogima omiljena u svijetu začina. Poboljšava okus svake delicije, a kao začin vinu daje posebnu čar.
- Orašar – naravno da nećeš staviti Krcka Orašićić u kuhano vino! Učinite to s mirisnim muškatnim oraščićem, koji je jedan od najcjenjenijih začina na svijetu, a poznat je po svom specifičnom okusu i ljekovitosti.
- Zvjezdani anis – zvijezda među začinima! Ne samo da izgleda sjajno, već ima i antivirusna, antibakterijska i antigljivična svojstva! Ovaj blagotvorni začin odličan je izbor ako želite kuhano vino za ublažavanje prehlade.
Da, dobro ste pročitali – kuhano vino za prehladu vrlo je popularno i ljekovito!
Kuhano vino za prehladu i ljekovita svojstva vina
Sigurno ste već čuli da konzumacija crnog vina može biti korisna za vaše zdravlje.
Ali, Je li kuhano vino stvarno učinkovito kod prehlade? a koja su ljekovita svojstva vina?
Naime, crno vino sadrži ljekovite sastojke među kojima se najviše ističu antioksidansi. Resveratrol je ime ovog antioskidana, a nalazi se u crnom grožđu, od kojeg se dobiva crno vino.
Zato se smatra da je čaša crnog vina dnevno odličan za krvnu sliku i imunitet.
Vrijedi li isto i za kuhano vino?
Apsolutno!
Ne samo da štiti srce i krvne žile, već i poboljšava pamćenje (ako se konzumira u umjerenim dozama, naravno).
Osim – kuhano vino za prehladu također je vrlo učinkovit. Jača imunitet, a topla je koja odlično djeluje na dišne organe oboljele od prehlade (kao neka vrsta prirodnog inhalatora).
Osim, začinima koji oplemenjuju kuhano vino imaju i svoja ljekovita svojstva, što ovaj napitak čini savršenim za zdravlje! Dakle, kuhano vino za prehladu svakako može poslužiti, ali nemojte preskočiti lijekove koje vam je propisao liječnik, kao ni ispijanje dobrog starog čaja!
Kuhano vino za kašalj i grlo
Vjeruje se da kuhano vino izvrsno djeluje kod problema s grlom. Kuhano vino protiv kašlja to je, prema riječima onih koji su ga isprobali tijekom prehlade – odličan način za ublažavanje. Preporuča se ne čekati posljednji trenutak, već kuhano vino za kašalj i grlo kao i cjelokupno zdravlje se troši čim krene doba viroza i prehlada, a ne kad nas je prehlada već “uhvatila”.
Kuhano vino diljem svijeta – rado viđen gost na svim svjetskim tržištima
Zimi kuhano vino zauzima glavnu ulogu u svijetu pića koje najradije pijemo i nezaobilazno je u svim situacijama. Bilo da se želite zagrijati nakon obaveza na studije ili u školimožda nakon dugog dana na poslu, ili uživanja u šetnji gradom, a vjerojatno i prosijavanju pokloni za svoje najbliže – sigurno ćete se htjeti ugrijati kuhano vino.
Odmah nakon kafe i šumadijskog čaja (kuvane rakije), u Srbiji je tek kuhano vino na listi najpopularnijih pića u hladnim jesenjim i zimskim danima.
Božićni i novogodišnji sajmovi u mnogim gradovima svijeta mirišu upravo tako najljepše kuhano vino. Obožavana je u cijelom svijetu, a osim na ulici, kuha se i u domovima. Svako vino za kuhanje prilagođava se svom ukusu i naziva ga na svoj način.
Tako se, na primjer, u Velikoj Britaniji kuhano vino naziva “kuhano vino“, Francuskinje i Francuskinje mu se obraćaju sa „vin chaud“i Japanci”shoga zake“.
Kuhano vino dakle, ne poznaje granice i govori sve jezike, a vjeruje se da se pio još u doba antike. Danas je njegova popularnost na visokoj i svjetskoj razini, a sve je više varijanti kuhanog vina koje se može probati. Tako na mnogim mjestima možemo birati hoćemo li piti kuhano vino s malinom, kuhano vino s dunjom, pa čak i mangom!
Miris kuhanog vina veže se uz blagdane, darivanja i zimu, kao i sve ono što ti pojmovi simboliziraju – vrijeme oprosta, darivanja i darivanja.
Sretno!
PREPORUKA
- Kako imati savršeno uređen vrt
- Pozitivno ozračje za učenje
- Kako da studentska soba bude uvijek uredna i čista
- Kako zaraditi novac online putem interneta
- Certificiranje za ISO standarde
- Recept za Krofne
- Trikovi za poziranje
- Najlakši čokoladni kolač